Hlas skřítka Hajaji poprvé promluvil 2. ledna 1961 z Československého rozhlasu hlasem Vlastimila Brodského. Tím se herec stal na dlouhá léta pro široké masy posluchačů touto postavou.
Flétnová znělka, která předcházela vyprávěným pohádkám, byla nahrána Václavem Žilkou. Autorem je klarinetista Jindřich Šidla a dá se říct, že znělka je jeho nejhranější vlastní skladbou.
Tyto pohádky inspirovaly vznik televizního večerníčku. I když v dnešní době už není rozhlasový pořad tolik populární, skřítek Hajaja má přesto stále příznivců dost.
skřítci v lese
Myslíte, ženatolik, že si troufnete říct, že víte, jak vypadá?
V roce 1994 byla vyhlášena dětská výtvarná soutěž a z jejích vítězných návrhů vznikla jeho dnešní podoba. Místo očí má hvězdičky, obleček v barvě noční oblohy a čepici s dlouhým střapcem. Vypadá neustále mladě. A víte proč? Protože skřítci nestárnou! To dá rozum!
Ale původní podobu skřítkovi vtiskl Jiří Trnka.
porcelánový skřítci
Zpočátku šlo jen o pětiminutové pohádky, které se postupně prodlužovaly na sedm a deset minut, tak jak je známe dodnes.
Později přibyl skřítek Hajadán a malí Hajadáčci. To proto, aby skřítkovi nebylo smutno. Program nesl nový název Dobrý večer, děti, ale počátkem 80. let se opět vrátil jako Hajaja. No, on mu stejně nikdo novým názvem neříkal.
Jméno skřítkovi vymyslela výtvarnice Olga Hejná. Jak ji vlastně napadlo? Jednoduše. Měla malé děti, a když je chtěla uložit ke spánku, říkala, že půjdou hajat.
Ale na úspěchu pořadu měl velkou zásluhu spisovatel Václav Čtvrtek a jeho manželka Vlasta Váňová, která byla rozhlasovou redaktorkou.
První pohádka pro vysílání se jmenovala „Jak Hajaja procitnul“, ale dále už se objevovaly pohádkové texty jako například O vodníku Čepečkovi, O Hrompaci, O pirátovi Kolískovi a dokonce dvojice Křemílek a Vochomůrka měla svůj původ v těchto vysíláních.
Později se jako vypravěči přidali k Vlastimilu Brodskému Karel Höger, Jan Tříska, František Filipovský nebo Jana Brejchová.
Během let byly v cyklu odvysílány tisíce příběhů a vznikali noví hrdinové, kteří se snažili, aby děti při poslechu využívaly fantazii a vytvořily si vlastní podobu hrdinů a kulisy, v nichž se příběh odehrává.
V roce 1995 vyšla kniha, kterou napsala Olga Hejná, Pohádky pro skřítka Hajaju.
I dnes můžeme každý den v 19.00 hodin usednout ke stanici Českého rozhlasu Dvojka a poslechnout si pohádku.

Znáte skřítka Hajaju?
4.4 (88%)5