To nejjednodušší, ale zároveň nejhorší, co můžete udělat, je dát vašemu dítěti chytrý mobil a nechat ho napospas globálnímu světu se vším, co si jen lze představit. Někteří doporučují, aby děti do svých 11 let chytrý telefon vůbec neměly. Koneckonců, hry lze dítěti opatřit i jinými, dnes již velmi sofistikovanými elektronickými způsoby (herní konzole apod.), které nutně nemusí mít zabudovanou wifi a hovory lze zprostředkovat tlačítkovým telefonem. Pokud přesto máte pocit, že váš – dejme tomu prvňáček – prostě musí mít „dotykač“, dobře si předem promyslete, jak nastavit hranice.
Chytrý telefon, ochrana
Věřte, že dítě v takto raném věku se rychle stane nejen velmi zběhlým v ovládání svého nového chytrého přístroje, ale také nepřiměřeně závislým. Už jen z toho důvodu, že chytré telefony nabízí spoustu zábavy a snadných stimulů, které ale pro správný vývoj mozku nejsou vůbec vhodné. Pokud vám jde o to, abyste byli se svým novopečeným školáčkem v kontaktu, a zároveň, aby se tu a tam zabavil hrami, nemusí mít telefon od rána do večera, ale třeba po škole ho zase odevzdat rodičům. Nebo si stanovte, že ho bude užívat dvakrát, třikrát týdně. To je i výborný nácvik trpělivosti (pro dítě, ale i pro vás, abyste se nenechali snadno zlomit přemlouváním).

Web, internet

Praktická ochrana

Důležitou součástí ochrany jsou, kromě antivirových programů (které zároveň chrání software), programy na blokování nevhodného obsahu, které dokáží zablokovat nejen přístup na negativní weby, ale také eliminovat nežádoucí reklamy. V některých programech si můžete nastavit zamezení obsahu dle Vámi zadaných slov. Ty nejlepší a nejúčinnější programy jsou většinou placené, ale dobře fungují i ty, které jsou zcela zdarma. Je to jedna z prvních věcí, které byste měli nainstalovat do chytrého telefonu, abyste své dítě ochránili. Co se týče samotného volání, je na vás, jakou zvolíte formu, zda předplacenou kartu nebo tarif, ale v obou případech pravidelně kontrolujte, jak dítě s telefonováním nakládá, s kým a kdy si volá, opět nastavte hranice. Nemějte pocit, že vaše dítě nepřiměřeně sledujete a že po prvním vysvětlení vše pochopilo a bude se tím samostatně řídit. Zvláště menší děti potřebují vaše vedení v této citlivé oblasti. A tím se dostáváme k podstatné složce ochrany, kterou je komunikace. Je důležité, abyste úměrně k věku dítěte pravidelně hovořili o nebezpečích a rizikách internetu, sociálních sítích (na ty byste neměli dovolit přístup dětem do 15 let vůbec) a dalších oblastech. Hrozí vám, že se většinu věcí dozví mnohem dříve od svých kamarádů, což není zrovna ideální. A nezapomínejte pravidelně projevovat pozitivní zájem, tzn. jak dítě s telefonem nakládá, co nového se naučilo, objevilo, podívejte se s ním i na nějakou oblíbenou hru. Pozitivní přístup je prevencí k touze dítěte ochutnávat zakázané ovoce, a navíc buduje ten správný přístup k moderním technologiím.