Nejznámější dieta posledních let? Rozhodně ketodieta, která údajně zajišťuje zdravé a udržitelné shození přebytečných kil bez hladovění a velkého omezování. Jak tedy tato zázračná dieta pracuje, jaké jsou její hlavní zásady a co se vlastně může a nemůže na vašem talíři vyskytovat keto dieta – co jíst?

Ketodieta - jídlo

Ketodieta, nebo také bílkovinová dieta, ketonová dieta nebo cyklická ketogení, těží z principu ketózy, což je stav, do nějž se lidský organismus dostává v období, kdy je tělu poskytováno minimální množství tuků a cukrů v potravě, a naopak je mu dopřáván dostatek proteinů (odtud označení bílkovinová/proteinová dieta). Nastolením tohoto stavu si tělo začne brát energii z tukových zásob, které se tedy začínají redukovat. Radovat se tak budete moci nejen ze ztráty nevzhledných tukových polštářů, ale také nezdravého cholesterolu, který, jak je známo, našemu tělu rozhodně neprospívá.

Ketodietu bychom vlastně měli nazývat spíše životním stylem než dietou jako takovou, protože u klasických diet jsme zvyklí na to, že z našeho jídelníčku vyřadíme určité potraviny, což se samozřejmě odvíjí od námi zvoleného druhu. Nejčastěji se tak jedná o rafinovaný cukr, pečivo, přílohy, tučná a smažená jídla a další. U ketonové diety se ovšem setkáváme s mnohem složitějšími vzorci složení našeho talíře, které se odvíjí od toho, v jaké fázi diety se zrovna nacházíme. Samozřejmě se můžeme vydat jednodušší cestou, která je nabízena firmami, jež se na tento druh diety zaměřují, a kterých není rozhodně málo, a jež zahrnuje konzumaci jídel již připravených nebo předpřipravených v sáčcích. Velkou nevýhodou této volby ovšem je její neudržitelnost, rychlejší ztráta motivace a také vysoké finanční výdaje. Lepší tak je chystat si jídla sám dle návodů. Jak se tedy vyznat v tom, co jíst a co ne? Vše je samozřejmě dopodrobna sepsáno na stovkách internetových stránek, kde také nejdete recepty na pokrmy.

3. fáze ketodiety

Hlavními pilíři jsou tři fáze, kterými si musíte při absolvování této diety projít. První fáze je ze všech nejdůležitější, slibuje nevěší výsledky, které si ovšem také vyžadují striktní dodržování pravidel. V této fázi jste odkázání na konzumaci velkého množství povolené zeleniny a proteinových jídel. Neměli byste se ovšem obávat toho, že budete hladovět, protože zde máte za den povolenou konzumaci pěti jídel. Druhá fáze by vám měla pomoci dostat se do trochu normálnějšího stavu, kdy pomaličku najíždíte na začleňování povolených tuků a sacharidů. Můžete se tak těšit na příbytek dalších typů potravin a zeleniny. Jako bonus také máte příbytek jednoho normálnějšího jídla. Poslední, a tedy třetí fáze již obsahuje i přílohy a má za úkol pozvolný přechod k normálu bez toho, aniž by se vám zpět vrátila kila, která jste pracně shodili.

K dalším pravidlům, která vás provází celou dietou, patří například dostatek pohybu ať už v podobě cvičení, nebo jen dlouhých procházek, splnění pitného režimu a nejlépe žádná konzumace klasického bílého pečiva.