Možná vás to překvapí, ale schody patří k těm věcem denní potřeby, které považujeme za takovou samozřejmost, že je prakticky nevnímáme. Tedy pokud jich není skutečně mnoho, když stoupáme například na rozhlednu.

Většina z nás je však překonává dnes a denně, ať už doma či v zaměstnání. Pohyb po nich máme již tak natrénovaný, že na něj ani nemusíme myslet. Stačí nám svalová paměť. K tomu samozřejmě pomáhá to, že schody jsou v dnešní době standardizované, tedy mají stejnou výšku i hloubku a je jich i stejný počet.

schodiste1

Stejně tak obvyklé, avšak ještě více přehlížené, je zábradlí na schodiště KMK Design. To je součástí prakticky všech schodů. Může být z nejrůznějších materiálů, od kovu přes dřevo až dokonce po sklo. Mělo by sloužit ke zvýšení bezpečnosti, neboť právě to, že schody příliš nevnímáme, představuje de facto past. Stačí totiž jeden špatný krok, http://www.karaoketexty.cz/texty-pisni/bila-lucie/skok-je-vic-nez-krok-247466 a můžeme snadno skončit dole se zlomenou nohou.

Právě zábradlí má tomu zabránit. Jednoduše se jej při pádu chytíme a pomocí něj nabudeme ztracenou rovnováhu. Zabránění pádu však ani zdaleka není jeho jediný úkol.

Dále také pomáhá zajistit, že nespadneme z boku, pokud nás protijdoucí člověk vytlačí k okraji. Také to přidává na psychické pohodě – nemusíme mít strach z hloubky pod námi. To platí především na přírodních schodištích venku, které vedou například po okraji skály.

schodiste2

Zabránit pádu, ať už jakémukoliv, však není zdaleka jediným úkolem, který zábradlí má. Slouží totiž zároveň jako pomůcka, která pomáhá například starým lidem, či lidem s pohybovými potížemi, dostat se nahoru. Mohou se o něj totiž opřít a přenést tak na něj část své váhy.

Není tedy divu, že se jedná o velmi užitečný vynález. V dnešní době je dokonce dáno zákonem, že veškerá schodiště na veřejných místech musí být zábradlím opatřena. A to samozřejmě musí splňovat určitý standard, aby mohlo svou funkci plnit. Rozhodně je to něco, bez čeho bychom se dnes asi stěží obešli.