Zrak je tím nejdůležitějším smyslem, který u lidí najdeme. Je to ten největší dar, který je nám dán, a máme štěstí, pokud vidíme tak, jak bychom měli. Většina populace však stále trpí mnoha očními vadami, přičemž některé z nich mohou být také nevyléčitelné.
biometrie oka
Já osobně jsem člověkem, co musí nosit dioptrické brýle, jelikož jsem krátkozraká a dalekozraká zároveň, a k tomu všemu moje oči i špatně zaostřují. Možná si říkáte, že bych měla podstoupit operaci, ale jelikož brýle nosím již od 3. třídy základní školy, jsem na ně zvyklá. Brýle jsou zkrátka součástí mé osobnosti, a nedám na ně dopustit.
V naší populaci však najdeme mnoho jedinců, kteří trpí nějakou oční vadou, a proto se dnes zaměříme na problém zvaný leukokorie. Přesněji se jedná o nemoci, kdy má jedince oko postižené bělavým svitem zornice. Toto postižení očí se může objevit u různých očních vad, a proto je důležité ho co nejdříve diagnostikovat.
A právě s diagnózou může pomoci česká aplikace zvaná Eye Chcek. Celé to funguje na bázi rozpoznávání z fotografie, tzv. selfie. Tým pod vedením tvůrce aplikace Pavla Hřebíčka a za pomoci oční lékařky Barbory Žajdlíkové naučil tento program rozeznávat pacienty s leukokorií, a to na 1600 fotografiích. Úspěšnost odhalení choroby se tak dnes vyskytuje kolem hranice 98%, což je dle mého názoru naprosto skvělé.
Když vám při test vyjdou oči červené, jedná se kolikrát o nekvalitní snímek. Každopádně jde o selfíčko od zdravého člověka, a vše je tím pádem v pořádku. Avšak pokud se objeví oči bílé či spíše bílý svit, jedná se o pacienta trpící touto chorobou – v tomto případě by jedinec neměl ani chvilku váhat a navštívit lékaře.
dívka u optičky
Závěrem nutno říci, že se jedná o velmi praktickou aplikaci, která ukazuje nám všem, že svět může být lepší, pokud se o něco, co lidem může pomoci, alespoň pokusí každý z nás. Tento program fungující na jednoduchém principu je dnes zadarmo dostupný po celém světě, a proto si jej stáli kromě Evropané také kupříkladu Kanaďané či Mexičané.