Nemusíte být přímo skalním vyznavačem některého super zdravého životní stylu, a přesto si můžete doma čas od času vypěstovat něco opravdu zdravého. Jedním z posledních trendů jsou čerstvé klíčky a výhonky, které se mohou používat buď k přímé spotřebě, nebo jako složka některého zdravého salátu. Není divu. Podle odborníků jsou rostlinné klíčky a výhonky cennou potravinou plnou vitaminů, enzymů a minerálů. Pomocí sklenice na klíčení můžete mít tento produkt kdykoliv si vzpomenete. A pokud naklíčená semínka správně uskladníte, vydrží vám v chladničce i dva týdny.
naklíčená semínka.jpg
· Klíčící bio miska o třech patrech je pomocník, se kterým vám půjde toto „zahradničení“ opravdu samo.
· Stačí naplnit misku vybranými semínky přibližně do čtvrtiny.
· Pak se propláchnou a přikryjí víkem.
Je zapotřebí mít na paměti, že semínka nemají ráda sluníčko. Je zapotřebí vybrat tmavé místo. Co ale rozhodně uvítají, to je dostatečná zálivka. Ráno i večer. Voda, která protekla všemi patry, je ale přebytečná a tudíž se musí odstranit.
klíček na hrášku.jpg

Pěstovat se dá téměř cokoliv

Až sklidíte úrodu, můžete se do pěstování pustit znovu. A kterými semínky je nejlépe začít? V podstatě můžete vyzkoušet opravdu cokoliv. Vhodné jsou luštěniny, obiloviny, olejniny, brukvovité a jiné plodiny. Pokud bychom byli konkrétní, pak se může jednat o hrách, čočku, cizrnu, červenou řepu, hořčici, ředkvičky, pšenici špaldu a další obilí. Zvláště oblíbená je řeřicha, která poslední dobou slaví svoje vzkříšení. Oproti tomu novou a zatím méně známou luštěninou jsou mungo fazole, které jsou také známé pod označením zelená sója.
Důležité je ale mít na paměti, že se musí jednat o chemicky neošetřená semínka.
Nejlépe je volit bio kvalitu. Taková semínka snadno koupíte ve všech prodejnách zdravé výživy, kterých je u nás čím dál více a mají stále rozmanitější sortiment.